Azotany pojawiają się w wodach podziemnych w rezultacie procesów mineralizacji materii organicznej i procesów nitryfikacji oraz z niektórych łatwo rozpuszczalnych minerałów, a także na skutek intensywnego nawożenia oraz zanieczyszczenia odciekami z szamba.
Azotyny (NO2-) są produktem przejściowym w cyklu azotowym, zachodzącym w wodach naturalnych. Obecność azotynów w wodzie świadczy o tym, że zachodzą w niej procesy utleniania i redukcji. Do wykrywania azotynów, można wykorzystać odczynnik Griessa. Dopuszczalny poziom parametrów w wodzie do spożycia wynosi 0,5 mg NO2-/l.
Związki baru względnie obficie występują w przyrodzie. Pomimo to w wodach naturalnych bar znajduje się jedynie w ilościach śladowych. Dlatego też stwierdzenie większej ilości baru w wodzie wskazuje na zanieczyszczenie ujęcia wody przez ścieki przemysłowe.
Barwa jest to cecha optyczna wody. Wyrażona jest w mg Pt/l. Podwyższoną barwę wody powodują najczęściej związki manganu i żelaza oraz substancje humusowe.
Benzen jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych związków organicznych. Jest otrzymywany z ropy naftowej podczas katalitycznego reformingu, w procesach alkalizacji i odwodornienia pochodnych benzenu, a także podczas cyklizacji i aromatyzacji węglowodorów parafinowych.
Dwa organiczne zwiazki chemiczne z grupy wielopierścieniowych weglowodorów aromatycznych. Są związkami silnie rakotwórczymi.
Beryl i jego związki uważane są za nadzwyczaj toksyczne i zdolne do spowodowania śmierci ludzi przy odpowiednio wysokim stężeniu. Przedostanie się berylu do wód naturalnych może być wynikiem ich zanieczyszczenia przez zakłady energetyki węglowej.
Bor w związkach chemicznych często występuje w przyrodzie , przeważnie w postaci borokrzemianów i turmalinów w skałach osadowych. Zawartość boru w wodach naturalnych jest zależna od charakteru pokładów geologicznych, z których woda pochodzi. W wodach powierzchniowych może występować jako zanieczyszczenie ściekami przemysłowymi lub bytowo-gospodarczymi.
Bromiany- mogą powstawać w wyniku utleniania jonów bromkowych podczas ozonowania wody i być może podczas działania innych środków utleniających w procesie uzdatniania wody.
Brom w postaci bromków może wystepować w zmiennych ilościach, w wodach podziemnych, na wybrzeżach, w wyniku przesiąkania wody morskiej. Zrzuty ścieków przemysłowych do odbiorników powierzchniowych mogą stać się przyczyna obecności bromków w wodzie rzek lub jezior.
BTEX (lotne węglowodory aromatyczne)- mieszanina lotnych węglowodorów aromatycznych- benzenu, toluenu i trzech izomerów ksylenu.
Realizacja zlecenia
Pomocne informacje
Ul. Chochołowska 28/213 IIp.
43-346 Bielsko-Biała