Parametr używany w inżynierii środowiska odpowiadający zużyciu tlenu do utlenienia w warunkach aerobowych (tlenowych) związków organicznych zawartych w ściekach (albo w wodzie) przy udziale mikroorganizmów.
Chlor wolny używany jest w instalacjach do uzdatniania wody, na ostatnim etapie procesu, gdzie w reakcji gazowego chloru z wodą tworzy się, posiadający silne właściwości dezynfekujące, kwas podchlorawy oraz HCl.
Chlorek winylu C2H3Cl (chloroeten) jest to organiczny związek chemiczny, chlorowcopochodna etenu. Występuje w postaci bezbarwnego gazu o słodkim zapachu. Substancja skrajnie łatwo palna, toksyczna, rakotwórcza.
Jony chlorkowe są obecne we wszystkich wodach naturalnych w stężeniach zależnych od pochodzenia geologicznego i geograficznego. Normalne stężenie chlorków w wodach gruntowych wynosi ok. 10÷30 mg/l. Wysokie stężenie chlorków może wywoływać niekorzystne skutki dla betonu, stali itp. Szkodliwe efekty oddziaływania chlorków zależne są od twardości wody.
Chrom jest pierwiastkiem mało rozpowszechnionym w przyrodzie. W naturalnych wodach podziemnych chrom występuje bardzo rzadko. Natomiast wody powierzchniowe mogą zawierać chrom pochodzący z różnego rodzaju ścieków przemysłowych.
Parametr używany podobnie jak BZT do oceny stanu wody lub ścieków, interpretowany jako ilość tlenu potrzebna do utlenienia zawartych związków organicznych i nieorganicznych.
Jest to bakteria beztlenowa. Jest wszechobecna w środowisku i może być odnaleziona jako normalny składnik kompostu, osadu dennego czy układu pokarmowego człowieka i innych kręgowców, ale również owadów czy gleby.
Cyjanki występują w wodach naturalnych bardzo rzadko, jedynie w przypadku zanieczyszczenia tych wód ściekami z galwazerni, gazowni, zakładów obróbki metali itp. Cyjanki charakteryzują się tak bardzo wysoką toksycznością, że w zasadzie ścieki zawierające cyjanki nie powinny być odprowadzane do wód powierzchniowych.
Cynk może dostać się do wody drogą naturalną podczas przepływu wody przez warstwy gruntu. W większości przypadków źródło cynku stanowią ścieki. Źródłem cynku może być również korozja metali. Jego występowanie w wodzie do picia nie jest pożądane, ze względu na metaliczny smak i mętnienie wody przy zawartości cynku powyżej 5mg/l.
Realizacja zlecenia
Pomocne informacje
Ul. Chochołowska 28/213 IIp.
43-346 Bielsko-Biała