Nowoczesne metody monitorowania jakości wody pitnej

Nowoczesne metody monitorowania jakości wody pitnej

nowoczesne metody monitorowania jakości wody pitnej
Woda przeznaczona do picia przez człowieka musi spełniać wszelkie wymogi jakościowe, ale na pierwszy rzut oka zazwyczaj trudno jednak stwierdzić, czy dana ciecz może być faktycznie używana do celów spożywczych. Szczegółową kontrolę parametrów wody pitnej zazwyczaj wykonuje się przy użyciu odpowiednio dobranych metod. Warto poznać więcej informacji na ten temat.

Profesjonalna analiza wody – najlepsze źródło informacji na temat jej stanu

Wykonane przez profesjonalistów szczegółowe badania wody dostarczają wielu cennych informacji o jakości wspomnianej cieczy. Tego typu analizy pozwalają na poznanie wszystkich właściwości płynu. Umożliwiają także udzielenie odpowiedzi na pytanie o to, czy dana woda rzeczywiście jest zdatna do picia. Do przeprowadzania procedur badawczych wykorzystywane są rozmaite metody. Zazwyczaj przy badaniach wody zwraca się uwagę na jej właściwości fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne.
Analiza fizykochemiczna wody do picia koncentruje się głównie na sprawdzeniu jej walorów organoleptycznych (głównie smaku i zapachu). Jest ona również ukierunkowana na weryfikację składu chemicznego cieczy. Szczególną uwagę zwraca się przy tym na ewentualną obecność szkodliwych związków chemicznych w wodzie.
Badanie mikrobiologiczne przeprowadzane jest pod kątem bytowania w danym ujęciu wodnym niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia mikroorganizmów. Tego rodzaju czynności badawcze należy wykonywać regularnie tak w przypadku wody pochodzącej ze studni, jak i z sieci wodociągowej.
Audyt higieniczny – najważniejsze informacje
Zadanie przeprowadzenia audytu higienicznego zazwyczaj powierza się profesjonalnym firmom. W całym przedsięwzięciu na ogół uczestniczą wysoko wykwalifikowani, doświadczeni specjaliści, którzy dobrze znają obowiązujące normy branżowe. Audyt higieniczny przebiega w ściśle określony sposób. Składa się on z następujących czynności:
  • badania próbek wody pod kątem fizykochemicznym oraz mikrobiologicznym,
  • analizy stanu jakościowego instalacji wodnej,
  • nadzorowania przebiegu procesu dezynfekcji i innych procedur higienicznych,
  • wskazania na optymalną częstotliwość badania próbek wody,
  • ustalenia, jakie zabiegi dezynfekcyjne najlepiej sprawdzają się w danym przypadku,
  • omówienia zagrożeń mikrobiologicznych,
  • ustaleniu poziomu świadomości higienicznej personelu.
    Korzystanie z usług specjalistów przy sprawdzaniu jakości wody pitnej ma kilka zalet. Przede wszystkim dzięki zaangażowaniu profesjonalistów w całe przedsięwzięcie można uzyskać rzetelną i obiektywną opinię na temat stanu instalacji wodnych. Pracownicy specjalistycznych firm służą także klientom praktycznymi poradami na temat sposobów uzdatniania wody.

    Badania jakości wody w warunkach domowych

    W wielu sytuacjach analizę jakości wody można z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie. Do tego celu najlepiej wykorzystać odpowiednio dobrane testery. Warto zwrócić uwagę na test paskowy H2O2. To model, który służy do badania różnego rodzaju środków dezynfekcyjnych w wodzie. Zwykle sprzedaje się go w paczkach zawierających 100 sztuk. Zaletą wspomnianego testu jest szybkość i łatwość wykonania.
    Twardość wody można także sprawdzić za pomocą kropelkowych testerów. Produkty te działają w bardzo prosty sposób. Cały proces polega na wpuszczaniu do próbek wody kropli odczynnika, do momentu uzyskania przez ciecz koloru zielonego. Liczba użytych do tego celu kropel wskazuje na stopień twardości wody.

Realizacja zlecenia

Pomocne informacje

DANE KONTAKTOWE

Ul. Chochołowska 28/213 IIp.
43-346 Bielsko-Biała

Kom. 530 986 245
Tel. 33 818 84 65


biuro@analizawody.pl

Poniedziałek-Czwartek 9.00-17.00
Piątek 7.00-15.00
Bezpieczne płatności