Znaczenie jakości wody dla zdrowia ludzkiego
Woda to jeden z najważniejszych związków chemicznych w przyrodzie. Jej duża ilość na kuli ziemskiej w znacznym stopniu przyczyniła się do powstania życia na Ziemi. Woda ma też istotne znaczenie dla ludzkiego organizmu – bierze ona bowiem udział w różnego rodzaju procesach metabolicznych. Trzeba jednak wiedzieć, że do spożycia nadaje się tylko ciecz spełniająca określone wymogi jakościowe. Warto dowiedzieć się, co to twardość wody oraz czy twarda woda jest zdrowa.Dlaczego woda jest ważna dla ludzkiego organizmu?
Ludzki organizm w ponad 70% składa się z wody. Ten związek chemiczny pełni w ciele człowieka różne funkcje. Przede wszystkim jest on głównym składnikiem krwi. Odpowiada zatem za transport substancji odżywczych, hormonów i enzymów do wszystkich komórek i tkanek. Ponadto wpływa na optymalną regulację temperatury ciała oraz zapewnia równowagę gospodarki elektrolitowej. Woda pełni też funkcję rozpuszczalnika – rozpuszczenie w niej produktów przemiany materii umożliwia ich sprawne usunięcie z organizmu. Woda bierze także aktywny udział w procesach trawiennych i wydalniczych. Oprócz tego doskonale zabezpiecza przed urazami rozmaite organy (np. serce, płuca, mózg). Zapobiega także nadmiernemu ocieraniu się o siebie kości w stawach.
Od czego zależy jakość wody do spożycia?
Normy dotyczące jakości wody pitnej zostały szczegółowo omówione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku. Zgodnie z zawartymi tam wytycznymi o zdatności wody do spożycia można mówić wówczas, gdy spełnia ona określone wymogi jakościowe. Woda pitna musi być zatem wolna od szkodliwych dla człowieka substancji chemicznych. Nie może ona także zawierać drobnoustrojów chorobotwórczych w nadmiernej ilości, a dodatkowo nie powinna ona wykazywać tendencji do korodowania.
Analiza jakości wody obejmuje rozmaite parametry, a jednym z najistotniejszych jest poziom
twardości wody. Warto dowiedzieć się, jaka jest
zalecana twardość wody w Polsce oraz c
zy woda z kamieniem jest szkodliwa.Co warto wiedzieć o twardości wody?
Wiele osób zastanawia się,
co to jest
twardość wody? Otóż mianem tym określa się pewien parametr wskazujący na wysoką zawartość jonów wapnia i magnezu w wodzie.
Twardość wody dzieli się na węglanową oraz niewęglanową. Ta pierwsza ma charakter przemijający, a druga trwały.
Zalecana twardość wody pitnej
w Polsce mieści się w przedziale od 60 do 500 mg CaCO3/l. Za miękką uznaje się natomiast ciecz o poziomie twardości nieprzekraczającym 140 mg CaCO3/l. Do sprawdzenia omawianego współczynnika stosuje się zazwyczaj funkcjonalne testy paskowe. Za najistotniejsze walory tych produktów należy uznać łatwość i szybkość przeprowadzenia czynności analitycznych. Bardziej zaawansowane modele zapewniają natomiast wyższą dokładność wykonanego pomiaru.
Czy twarda woda jest zdrowa?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytania,
czy twarda woda jest zdrowa oraz
czy kamień z wody jest szkodliwy. Faktycznie wysoka zawartość wapnia i magnezu wpływa bowiem korzystnie na pracę serca i układu krwionośnego, a dodatkowo
picie twardej wody przyczynia się do profilaktyki chorób nowotworowych i zmniejszenia ryzyka zapadnięcia na cukrzycę. Biorąc pod uwagę te fakty, na pytanie o to,
czy woda z kamieniem jest szkodliwa, należałoby odpowiedzieć przecząco.
Z drugiej jednak strony trzeba też mieć na uwadze, że oddziaływanie twardej wody na ludzką skórę jest niezbyt korzystne. Mycie się w takiej cieczy w wielu przypadkach prowadzi bowiem do powstania podrażnień i stanów zapalnych na różnych partiach ciała. Zachodzące często w takiej sytuacji naruszenie warstwy hydrolipidowej skóry często skutkuje jej wysuszeniem i przetłuszczaniem się. Ponadto jest ono jednym z czynników ryzyka powstawania trądziku. Twarda woda powoduje także zwiększenie intensywności objawów atopowego zapalenia skóry.
Jak zmniejszyć poziom twardości wody?
Minimalizacja poziomu
twardości wody jest jak najbardziej możliwa. Trzeba jednak przy tym wziąć pod uwagę konieczność zastosowania odpowiednich środków chemicznych. Najlepiej wykorzystać do tego celu preparaty do dezynfekcji sieci wodociągowej i instalacji. Wśród nich można wymienić np.:
- KORASIL,
- OXYCLEAN,
- OXYS-X.
W wielu sytuacjach dobrze sprawdzają się też środki chemiczne do czyszczenia i dezynfekcji zbiorników z wodą pitną. Na szczególną uwagę użytkowników zasługują zwłaszcza takie specyfiki, jak:
- Top,
- Timlex,
- Optipo-N,
- FilterFit.
Większość z wyszczególnionych powyżej produktów jest sprzedawana w wygodnych 10-litrowych bądź 30-litrowych kanistrach. Artykuły te skutecznie usuwają różnego rodzaju osady (także z żelaza, manganu czy wapnia), a co istotne, na ogół nie zawierają żadnych szkodliwych dla człowieka i środowiska naturalnego substancji. Do ich najistotniejszych zalet zalicza się zatem bezpieczeństwo stosowania.
W niektórych sytuacjach korzystnym rozwiązaniem jest też użycie wysokiej jakości zmiękczaczy wody. Godnym polecenia rozwiązaniem są zwłaszcza kompaktowe modele z czytelnym i prostym w obsłudze ekranem LCD oraz kompletem węży do odprowadzania popłuczyn.