W wodzie do picia glin pojawia się najczęściej w wyniku jej niewłaściwego uzdatniania w procesie koagulacji przy użyciu związków glinu, i to może stanowić główne zagrożenie dla organizmu człowieka.
Inaczej zotopy promieniotwórcze, radioizotopy – odmiany pierwiastków (izotopy), których jądra atomów są niestabilne i samorzutnie ulegają przemianie promieniotwórczej.W skład badania wchodzą następujące parametry:- Tryt- Radon-222- Rad-226- Rad-228- Dawka orientacyjna
JOD- jest to pierwiastek chemiczny mało rozpowszechniony w przyrodzie. Dla człowieka stanowi niezbędny mikroelement do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jod odpowiada za prawidłową pracę tarczycy, układu nerwowego, mięśniowego i krwionośnego, wpływa pozytywnie na przemianę materii, wzrost i rozwój intelektualny.
Obecność azotu amonowego (jonu amonowego) może być wynikiem naturalnych procesów rozkładu materii roślinnej lub może świadczyć o zanieczyszczeniu ściekami. Tylko ten drugi rodzaj może budzić zastrzeżenia.
Kadm jest bardzo silnie toksycznym pierwiastkiem. Zanieczyszczenia wody związkami kadmu może być spowodowane przez ścieki przemysłowe lub może pochodzić z korozji przewodów pokrytych powłokami galwanicznymi. Głównym źródłem w wodzie pitnej jest wymywanie go z rur wodociągowych wykonanych z PCV, do produkcji którego używa się jako stabilizatora soli metali...
Źródłem kobaltu w wodach powierzchniowych i pitnych są ścieki przemysłowe, szczególnie z hut stali specjalnych z fabryk emalii, szkła, ceramiki, ale przede wszystkim z zakładów produkujących farby. Wody naturalne również zawierają zazwyczaj niewielkie ilości tego pierwiastka, co uzależnione może być od podłoża geologicznego.
Krzem (Si)- Słabo rozpuszczalny miroelement. Największe stężenie rozpuszczonych związków krzemu występuje w wodach termalnych.
Krzemionka - SiO2- nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków, w którym krzem występuje na IV stopniu utlenienia.
Ksylen (suma izomerów)- m-Ksylen, o-ksylen i p-ksylen (dimetylobenzen) to łatwo palna, bezbarwna ciecz o charakterystycznym zapachu zbliżonym do benzenu.
Są to nieorganiczne związku chemiczne powstałe z połączenia krzemu, tlenu i wodoru. Kwasy tlenowe krzemu otrzymuje się w reakcjach hydrolizy krzemianów.
Bakteria Legionella pneumophilla stanowi bakterię powszechnie występującą w naturalnym środowisku człowieka. Cechują ją – przy sprzyjających warunkach, zdolność do bardzo szybkiego rozmnażania i tworzenia kolonii. Tym co wyróżnia bakterie Legionella jest także doskonała zdolność do przetrwania, przez co ich usuwanie ze środowiska jest bardzo trudne.
W Polsce są przyjęte jako wskaźnik zanieczyszczenia wód pod względem sanitarnym.Same bakterie grupy coli w większości nie są szkodliwe dla człowieka. Ich obecność świadczy, jednak o obecności innych bakterii chorobotwórczych.
Ul. Słowackiego 28/1p
43-502 Czechowice-Dziedzice